Csizmadia céhkorsó

A tárgyat először a Nemzeti Múzeumnak szándékozott felajánlani a csizmadia céh jogutódjának számító csizmadia ipartársulat. Varázséji Gusztáv, a Váci Hírlap szerkesztője – aki egyúttal a készülő új múzeum számára is megindította a gyűjtést – azt javasolta, inkább a helyi múzeumé legyen. Szerencsére a javaslatot támogatta az ipartársulat, s így lett a céhkorsó a dokumentáltan első történeti műtárgyunk.

Váczi Közlöny 1882. szept. 10. – céhkorsó ajándékozásáról

A váczi csizmadia ipartársulat legutóbbi ülésében elhatározta, hogy a tulajdonát képező száz évnél idősb korsóját a nemzeti múzeumnak fogja ajándékozni, e korsó 1748-ban készült majolika, primitív festéssel ellátva, középen az évszám, s a csizmadiaczéh jelvényei, míg köröskörül virágok s fantasztikus állatok vannak festve. A korsó, mely 16 régi pint űrtartalommal bír, a csizmadia czéhnél sok éven át nagy áldomásoknál szerepelt, mert minden felszabadult csizmadia legény köteles volt e korsót borral megtölteni s abból ivott minden vendég a czéhülés után. – A korsó ép, csak a szájánál van kissé kicsorbítva. – Helyeseljük a csizmadia ipartársulat e határozatát, de nem lévén nagy barátjai a centralizatiónak, czélszerűbbnek tartanók, ha a nemsokára megalakuló váczi múzeum egyletnek ajándékoznák ez érdekes korsót.”

This website uses cookies to enhance your browsing experience and ensure the site functions properly. By continuing to use this site, you acknowledge and accept our use of cookies.

Accept All Accept Required Only