2021. január 18., hétfő   Piroska napja

A múzeum alapításának 125. évfordulója alkalmából "Múzeumi mesék a hőskorból" címmel új sorozatot indítunk blogfelületünkön, ahol bemutatjuk a múzeum alapítóit, későbbi munkatársait - munkájukat, harcaikat, a kezdeti és a későbbi időszak nehézségeit, sikereit. A múzeum névadójának, Tragor Ignácnak a nevét és munkásságát már sokan ismerik. Most bemutatjuk az első múzeumigazgató, Bauer Mihály nem mindennapi életútját.
2021. január 13. Részletek
A héten sikeresen zárult a Gödöllői Királyi Kastélyban megrendezésre kerülő Múzeumi információs napunk.
2020. október 22. Részletek
Vácon a Duna fontos szerepet játszik az itt élők mindennapjaiban, szórakozási lehetőségeiben, különösen nyáron. Ezúttal egy valaha Vácon jelentős, ma már kihalt mesterséget mutatunk be. Csukovits Anita írása.
2020. augusztus 14. Részletek
Vácon a Duna fontos szerepet játszik az itt élők mindennapjaiban, szórakozási lehetőségeiben, különösen nyáron. Hogy alakult ki a helyi fürdő-, és vízisport élet? Forró Katalin írása
2020. július 10. Részletek
A tudatos, tervezett gyűjteménygyarapítást tette lehetővé a Múzeumok és Könyvtárak Országos Főfelügyelőségéhez való tartozás, mivel így folyamodhatott a múzeumot fenntartó Váci Múzeum Egyesület államsegélyért. Államsegélyből nagy értékű műtárgyakat vásárolhattak. A gyűjteménybe így kerülhettek be többek között a 18-19. századi váci órásmesterek által készített órák.
2020. július 3. Részletek
A koronavírus járvány kapcsán a szakemberek folyamatosan hangsúlyozzák a higiéniai normák betartásának fontosságát. Forró Katalin írásából kiderül, hogyan tisztálkodtak a 19. században...
2020. június 24. Részletek
Ritkán, de előfordul, hogy a múzeumba bekerülő töredékek végül egy egységgé állnak össze. Ilyen sorsa volt a város pénzes ládájának is.
2020. június 5. Részletek
Csizmadia céhkorsó

A tárgyat először a Nemzeti Múzeumnak szándékozott felajánlani a csizmadia céh jogutódjának számító csizmadia ipartársulat. Varázséji Gusztáv, a Váci Hírlap szerkesztője – aki egyúttal a készülő új múzeum számára is megindította a gyűjtést – azt javasolta, inkább a helyi múzeumé legyen. Szerencsére a javaslatot támogatta az ipartársulat, s így lett a céhkorsó a dokumentáltan első történeti műtárgyunk.
2020. május 19. Részletek
Régészeti gyűjteményünk több, mint 90 000 beleltározott tételt számlál és folyamatosan gyarapodik. Legfrissebb darabjait két török kori gödör leletanyaga jelenti, amelyek a héten kerültek feltárásra egy építkezésen a belvárosban. MAg Hella tudósítása:
2020. május 16. Részletek
Pest megye nem tekinthető a fafaragókban és kvalitásos faragásokban gazdag területek közé, annak ellenére, hogy északi része fában gazdag. A Pilis, a Börzsöny, a Cserhát egyaránt kiváló minőségű faanyagot szolgáltatott a faragni vágyóknak, ennek ellenére a megye talán legjelentősebb, legegyénibb stílusú faragóegyénisége a Gödöllői dombság lankái között alkotott, a máriabesnyői kapucinus kolostor tehénpásztoraként. Csukovits Anita írása
2020. május 11. Részletek

Térkép Eseménytár Galéria Partnerek Hírlevél