2024. március 19., kedd   József és Bánk napja

Vácon, a Március 15. tér 23. szám alatt, a kék színre festett 18. századi épületen egy különleges üzletcégér található. A Múzeum új irodaépületéről, annak elefántos cégéréről Forró Katalin írását olvashatják.
2023. december 4. Részletek
Nemzedékek nőttek fel a 18-19. században, akik számára a történeti-földrajzi alapismereteket a „Hármas kis tükör” jelentette. Forró Katalin írása.
2023. szeptember 1. Részletek
"I. Orbán pápa és vértanú (223-230) nagyon népszerű, de igen rettegett szent.
Ő a szőlősgazdák és mezei munkások védője." (Középkori hagyomány szerint pápaként ő rendelte el, hogy a miseáldozat kelyhét aranyból vagy ezüstből készítsék. Ezért kehellyel, később szőlőfürttel a kezében szokták ábrázolni. De nem ezért lett a szőlők védőszentje. Alakja a 9. században összeolvadt egy 5. századi francia püspökszentével, Langres-i Szent Orbánnal, aki állítólag képes volt parancsolni a természet erőinek, s ha kellett, esőt hívott a szőlőkre.)
2023. május 15. Részletek
Közép-Európában sok hídon látható az a többnyire barokk korból származó szobor, amely egy papot ábrázol, kezében keresztet tartva, vagy mutatóujját ajkára téve, mintegy csendre intve magát és másokat. A hidak, a vízen járók és a vízhez kötődő foglalkozások védőszentje s a gyónási titok vértanúja, Csehország védőszentje: Nepomuki Szent János, aki Közép-Európa legismertebb szentjei közé tartozik. Váchoz is több szálon köthető. Csukovits Anita írása.
2023. május 3. Részletek
Az árucsere hagyományos alkalmai sok évszázados múlttal rendelkeznek Vácott, ugyanakkor napjainkig folyamatosan élő, nagy hatású jelenségek, folyamatuk töretlen, közönségük sem csökken. Csukovits Anita írása.
2022. szeptember 19. Részletek
Vácot és környékét földje, domborzati viszonyai és éghajlata kiválóan alkalmassá tették és teszik a szőlőművelésre. Csukovits Anita szüreti írása.
2022. szeptember 12. Részletek
Sütemény, torta, fagylalt. Egy falat édes boldogság, pár hozzávalóból... Ismerkedjenek meg az első váci cukrászokkal, akik a 19. század végén megédesítették a váciak mindennapjait, ünnepeit. Forró Katalin írása, recepttel.
2022. augusztus 3. Részletek
Sütemény, torta, fagylalt. Egy falat édes boldogság, pár hozzávalóból... Ismerkedjenek meg az első váci cukrászokkal, akik a 19. század végén megédesítették a váciak mindennapjait, ünnepeit. Forró Katalin írása.
2022. augusztus 3. Részletek
Vác fontos piaci központ volt évszázadokon keresztül, meghatározó, karakteres szereplői pedig az országos ismertségre szert tevő helyi és környékbeli kofaasszonyok, akik Budapestre, Ipolyságra, Balassagyarmatra, Losoncra is eljártak kereskedni, ha épp nem volt Vácon piacnap.
2022. július 26. Részletek

Térkép Eseménytár Galéria Partnerek Hírlevél