10:00 – 11:00
Tárlatvezetés a „Szülőföldünk ősidőkben” című vándorkiállításon
Helyszín: Szent Mihály Altemplom Kiállítóhely (Március 15. tér)
Találkozó: 10:00-kor a Szent Mihály Altemplom bejáratánál (Üvegtetős alépítmény a Főtéren)
A Tragor Ignác Múzeum 2017-ben új, időszaki vándorkiállítást rendezett a Váci járás tíz településén. A régészeti tematikájú tárlat a Vác Városi Önkormányzat és az Emberi Erőforrások Minisztériuma támogatásával jött létre. Az ismeretterjesztő, első sorban az általános iskolás korosztályt célzó kiállítás fókuszában régiónk történelme szerepel az őskortól egészen a középkor végével bezárólag. Az ismeretanyagot képekkel tarkított tablók, valamint a Vácról és a Váci járás településeiről előkerült, vitrinekben kiállított impozáns régészeti hagyaték segítségével kívánjuk bemutatni a látogatóknak!
11:00 – 13:00
Régészeti mini-ásatás és „játszóház”
Helyszín: Múzeumudvar (Március 15. tér 19.)
A Régészet Napjához kapcsolódóan hagyományosan ismét „mini-ásatást” rendezünk a Múzeumudvaron található homokozóban! A feltárás során bárki megismerkedhet a régészeti korú sírok kibontásának mikéntjével. Az ásatás mellett a résztvevő gyermekek kipróbálhatják a „Szülőföldünk ősidőkben” című kiállításunkhoz kapcsolódó egyedi múzeumpedagógiai játékokat is. Ezek segítségével az elmúlt korok embereinek életével, lakóhelyeikkel, viseletükkel, továbbá Múzeumunk kiemelkedő leleteivel ismerkedhetnek meg.
14:00 – 15:00
Helyszín: Görög Templom Kiállítóterem (Március 15. tér 19.)
Régészeti témájú ismeretterjesztő előadások:
1. Sztereotípiák a régészettel, régészekkel kapcsolatban
Szinte sosem akad olyan terepi munka, ahol a régészek ne találkoznának olyan tévhitekkel, melyek erőteljesen rögzültek a közvélemény jelentős részének körében! Sosem maradhatnak el azok a kérdések, hogy „találtatok már valamit?”, „hol az arany?” vagy éppen „akkor most végleg leáll az építkezés?”. Az előadáson az e kérdések hátterében álló a tévhitekre hívjuk fel a figyelmet, valamint igyekszünk korrigálni őket!
2. A Tragor Ignác Múzeum régészeti terepmunkáinak eredményei az elmúlt egy évben
Az előadás keretében a Látogatók megismerkedhetnek az elmúlt évben kutatott régészeti lelőhelyekkel, illetve az ezekről származó legimpozánsabb leletekkel! A bemutató során szót ejtünk az Ipolytölgyesen újonnan előkerült nyolcezer éves őskori településről, valamint a Vác belterületén azonosított régészeti jelenségekről, többek közt a Petőfi vagy a Tabán utcából!