2024-ben ünnepelte Vác Báthori Miklós püspöki kinevezésének 550. évfordulóját. A neves alkalomból a város vezetése reneszánsz emlékévet szervezett. Az egész éves programsorozat kiemelkedő része volt az április 13 és szeptember 15 között látogatható „A reneszánsz sárkány – Báthori Miklós és kora” című időszaki kiállítás. A kiállítás tematikájában és kivitelezésében igyekezett a laikusok számára is jól ismert Mátyás-korszakot hétköznapivá tenni. Az épített elemek megformálása, az étkezés, az öltözködés, a zene részei a mindennapok életének. A látogatók a kiállítás megtekintésekor megismerhették, hogy 550 évvel ezelőtt hogyan festett egy épülethomlokzat, miket és miből ettek, vagy éppen miben jártak az emberek az ő városában.
A Tragor Ignác Múzeum kiállítása Báthori Miklós püspököt világi, humanista főúri mivoltában mutatta be. Kiemelt szerepet kapott a nagyszámú és jelentős építkezése. A Régészeti Gyűjtemény anyagából kiemelkedő értékű oszlop töredékek (talp, fejezet), majolika padló téglák és finoman megmunkált figurális ábrázolások kerültek a kiállításba. A 15. század végi, reneszánsz kori világi életét a korabeli lakoma, és a korabeli főúri viselet bemutatásával kívántuk közelebb hozni a ma emberéhez.
A 21. században a kiállítás létrehozásában megkerülhetetlen szempont az interaktivitás. A modern látogatók már nem elégszenek meg a zárt vitrinekben, távolról élvezhető műtárgyak csodálatával. Szeretnék megfogni, érezni, átélni a kiállítás tematikájában foglalt korszak minden aspektusát. Igénylik a ruházati anyagok tapintását, a fűszerek szaglását, a tárgymásolatok kipróbálását.
A múzeum által rendezett kiállítás igyekezett megfelelni ezeknek a feladatoknak. Az információs tablókon keresztül játékosan mutattuk be a lehető legtágabban a korszakot. A kiállítást megtekintőknek volt lehetőségük ruhaanyagokat tapintani, fegyverek súlyát kipróbálni, a korszakban fogyasztott növényeket felismerni.
Az interaktivitás másik fontos eleme a digitális tartalmak bemutatása. A múzeum korábban nem rendelkezett erre alkalmas eszközzel, a kiírt pályázaton elnyert összegből azonban sikerült a célra megfelelő eszközt beszereznie és beépítenie a kiállításba.
A pályázaton elnyert összegből megvásárlásra került egy 24"-os, érintőképernyős (5 pontos érintés) Ipari Panel PC, 8.Gen. i5, -ös hardverrel 8GB RAM-al és tartozékokkal. A szükséges digitális tartalmak készítését más, költségvetési forrásból finanszíroztuk.
Az érintőképernyős eszközön a tablókon bemutatott témák iránt érdeklődők hosszabb szövegek segítségével mélyíthették el az ismereteiket. Részletesebben olvashattak Báthori építkezéseiről, a Fekete seregről, vagy a különböző pénzreformokról.
Az egyszerű szöveges tartalmak mellett játékokat is elhelyeztünk az eszközön. Puzzle-játékokat, párosítókat és kirakókat, amelyek segítségével a látogatók játszva szerezhettek ismereteket a reneszánsz kori Magyar Királyságról. Az eszközt gyermekek és felnőttek egyaránt szívesen használták. A kiállításban bemutatott enteriőrök, különleges tárgyak, és a digitális tartalmak és játékok együttesen tették lehetővé és élményszerűvé a különböző korosztályok számára a megfelelő szintű ismeretátadást.