A pályázat során elsősorban a régészeti gyűjtemény jobb elhelyezését kívánta megoldani a múzeum.
Műanyag rekeszek:
A támogatásból beszerzésre került 200 db masszív, rakásolható műanyag M30 típusú tároló rekesz. Ezekben a rekeszekben az elmúlt évek régészeti feladatellátása során előkerült régészeti anyagok elhelyezése oldható meg szakmai és műtárgyvédelmi szempontból is megfelelő körülmények között.
A régészeti tárgyak többségét adó kerámia anyagot lelőhelyek és előkerülési jelenségeik szerint elkülönítve csomagoltuk papírzacskókba. A fémtárgyakat savmentes papírba és méretüknek megfelelő savmentes papírdobozban helyeztük el. A tárolás szempontjából rosszul használható zacskókat és kisméretű dobozokat tettük a szabvány méretű M30 ládákba és helyeztük őket a polcrendszerbe.
A rekeszeknek köszönhetően sokkal jobb a raktáraink térkihasználása, ugyanakkora polc felületre jóval több tárgyat tudtunk elhelyezni. A korábbi zsúfoltság jelentősen csökkent. Ugyanakkor az átláthatóság növekedett, egyszerűbb az egyes lelőhelyek, jelenségek leletanyagát elővenni. További előnye a rekeszes tárolási módszernek a könnyebb mozgathatóság. A rekeszeken kialakított fogantyúk biztonságosan foghatók, velük egyszerűen emelhetők és cipelhetők a ládák, a masszív kialakítás miatt műtárgy- és balesetvédelmi szempontból is biztonságosan szállíthatóak a leletek.
A régészeti feladatellátás jellegéből fakadóan a régészeti gyűjtemény folyamatosan és dinamikusan növekszik. Szükséges minden helytakarékos módszer alkalmazása, hogy az újonnan bekerülő anyag számára is legyen helyünk. A régészet tudományának természetéből fakadóan gyakran történik meg egy leletcsoport kutatók általi kikérése. A feldolgozáshoz nagy könnyebbséget jelent az egyszerűbb előkeresés, kiemelés és az esetleges szállításhoz a szabványosított rekeszek használata.
Papírdobozok
A nagyméretű, M30-as rekeszek mellett az apróbb, többségében fémtárgyak tárolásához a múzeum beszerzett 100 db kisméretű (9 x 13), szabvány savmentes Silver fotódobozt, amely a korábbi évek műtárgyvédelmi beszerzéseinél (NKA pályázat a váci domonkos kriptaleletek műtárgyvédelmi szempontoknak megfelelő dobozokba történő átcsomagolására) már jól vizsgázott. Az egységes méretnek köszönhetően a tárgyak jobb helykitöltéssel tárolhatóak. A papírdoboz anyagának köszönhetően a fémtárgyak korróziója nem folytatódik, a restaurálás utáni állapot sokáig fenntartható.
Páramérő eszközök beszerzése
A régészeti gyűjtemény anyagának jelentős része a környezeti hatásokra kevésbé érzékeny kerámiatöredékekből áll. Van azonban néhány érzékenyebb anyag típus is, például a fémek, vagy a szerves anyag maradványok. A szakszerű tároláshoz fontos az állandó környezet, ennek biztosításához azonban szükség van a környezeti tényezők mérésére. A régészeti gyűjteményhez ezért a jelen pályázat keretén belül beszerzésre került két darab Voltcraft nagy pontosságú páramérő eszköz. Ennek segítségével az érzékenyebb tárgyakat tároló raktárhelyiségekben hamarabb felfedezhetőek a változások és még időben, a tárgyak károsodása előtt alkalom nyílik a beavatkozásra.
További 3 páramérő eszköz a Képzőművészeti gyűjtemény raktáraiban került elhelyezésre (Hincz gyűjtemény, Mimézis gyűjtemény, törzsanyag gyűjtemény), hogy kiváltsák a korábban elhelyezett, kevésbé pontos hőmérséklet és páratartalom mérőket.
A pályázati forrásból 200 db M30 rekesz, 100 db savmentes papírdoboz és 5 db hőmérséklet és páratartalom mérő beszerzése történt meg a határidőig.
Eszközbeszerzés
A megvásárolt Proxxon Micromot csiszológép és tartozékai segítségével a régészeti fémtárgyak tisztítása gyorsabb és hatékonyabb. A fejlesztésnek köszönhetően az engedéllyel rendelkező, múzeumbarát fémkeresősök által beszolgáltatott nagymennyiségű fémanyag tisztítása megfelelő intenzitással és hatékonysággal történik. A tisztítás után lehetőség van a tárgyak könnyebb azonosítására és közönség számára való esztétikus bemutatásra. Az alapeszközhöz az alábbi kiegészítők kerültek beszerzésre: gyémánt csiszolófejek több méretben és alakban, csiszolótárcsa, feszítőtüske, acél-, és rézkefék.