2024. december 26., csütörtök   István napja


Mese mese múzeum napközis tábor és Legyél te is régész napközis tábor megvalósítása a Tragor Ignác Múzeumban
Pályázati azonosító: 201108/03318
A pályázati támogatás összege:1.000.000 Ft

1. Mese mese múzeum napközis tábor

2024. július 1. és 5. között került megszervezésre a Mese mese múzeum napközis tábor a Váci Tragor Ignác Múzeum „Elefántos” Kék Házában. A tábor célkitűzése, hogy az alsós gyermekek szórakoztató módon, meséken keresztül megismerkedhessenek a különböző történelmi korokkal, majd kreatív foglalkozások során kipróbálják magukat az adott korra jellemző alkotómunkában. A történelmi kitekintések hangulatát megalapozta, hogy a kurrens kiállítás ( A reneszánsz sárkány éve) terében lett lebonyolítva a tábor jelentős része. A játékok és a meghívott előadók segítségével tartott foglalkozások pedig a múzeum udvarában kerültek lebonyolításra.

 

1.1. Hétfő 2024.07.01.

A hétfői napon az őskorral ismerkedhettek meg a táborozók. A hétindító ismerkedő, összehangoló foglalkozások után vetített mesefilm alapján hangolódtak rá a nap témájára, melyhez kötődően feladatuk volt közösen felismerni az ősember életének körülményeit, tárgyi kultúráját. Ezután ellátogattunk a múzeum Zrínyi utca 41.a alatt található telephelyére, ahol Kóka István gyűjteménykezelő, ásatási technikus tartott előadást a gyermekeknek a régészeti leletekről és arról, hogy milyen utat jár be egy lelet az előkerüléstől a múzeum üvegszekrényéig. A táborozók nagy lelkesedéssel licitáltak a különböző cserép, vas és színesfém leletek mibenlétére illetve megismerhették, hogy milyen hosszadalmas és   milyen figyelmet igénylő feladatkör a restaurátorok munkája. Az épület könyvtárában Kis Bernadett múzeumpedagógus régész mesélt az őskori cserépedények funkcióiról, miután a gyerekek megnézhettek egy temetkezésre szolgáló edényt.

 

A Váci Juhász Gyula Általános Iskola menzáján elköltött ebéd, fagyizás és játszóterezés után a múzeum udvarában Tábori Katalin fazekas, Az Agyagos kezek foglalkozások tanfolyamvezetője várta a gyermekeket. Bemelegítésképp mindenki marokedényt készített, de a foglalkozás s egyben a nap végére már minden táborozó büszkélkedhetett egy vagy több totemállat kisméretű agyagszobrával is.

 

1.2. Kedd 2024.07.02.

Kedden a kelta és a római kultúra került terítékre. A táborozók megérkezése és a reggeli elfogyasztása után érkezett Untsch Gergely, a Váci Madách Imre Gimnázium történelem tanára, hogy előadást tartson a kelta nép eredetéről, miután három kapcsolódó mítoszt mesélt el a gyerekeknek. Eztán egy rajzos foglalkozás keretei között a gyerekek a nekik legjobban tetsző mítosznak megfelelő rajzokat készítettek. A foglalkozás pontosságának kedvéért Untsch Gergely a kelták motívumvilágát is mindenkinek bemutatta, amit így beilleszthettek az alkotásaikba. Az udvaron folytatódott a foglalkozás, ugyanis a tanár úr mindenki számára felpróbálható kelta öltözékekkel, pajzsokkal, puha élű dárdákkal és kardokkal is készült. Ezeket röviden bemutatva átvette a rivaldafényt a célba dobás –  a dárdavetés technikájának elsajátítása után ugyanis mindenki kedvére vehette célba a távolban felállított pajzsokat.

 

Az ebédről visszatérve Weixelbaum János, a Familia Gladiatoria Pannonica alapítója és famíliája fogadta a táborozókat, akinek tolmácsolásában a római gladiátori játékok történetéről és a gladiátorok életpályájáról tudhattak meg többet. A gladiátori fegyvernemek bemutatása után sor került a meghívott gladiátorok közötti mérkőzésekre, melyet a gyerekek biztos távolból, egy sátor árnyékából szemlélhettek, s szurkolhattak kedvenc harcosuknak. A mérkőzések végeztével a gladiátorok felügyeletével ki lehetett próbálni fegyvereiket a különféle pajzsokon. A tábor végeztéig Kis Bernadett bemutatta a táborozóknak a múzeum tulajdonában levő s a nap tematikájához kapcsolódó régészeti leleteket.

 

1.3. Szerda 2024.07.03.

A szerdai napon a középkoré volt a szerep. Délelőtt, a gyermekek energikusságához alkalmazkodva kocsihajtó versenyeket kerültek megrendezésre Németh Ádám múzeumpedagógus vezénylésével. A keddi nap tanulságait felidézve először római, majd középkori lóversenyek folytak. Utána, két csapatra választva a táborozókat, a középkori udvarhoz tartozó eszközöket kellett felismerniük minél hamarább – melyhez segédletet kaptak kézbe, amin feltüntetve látták a felismerendő eszközöket. Ezt követően helytörténeti séta következett, a táborozók az egykori váci várról hallhattak, miközben ellátogattunk oda, ahol egykoron állt. Majd a főtérre visszaérve a Szent Mihály templomának ásatásáról is sok érdekességet hallhattak.

 

Délutáni program gyanánt Németh Ádám és Székely Nóra fogadták a táborozókat, középkori udvari viseletben. Először is az udvari etikettet mutatták be a gyerekeknek, akik a foglalkozásnak köszönhetően már rangjuknak megfelelően is tudtak köszönni egymásnak. Ezután középkori körtánc lépéseit tanulhatták meg, minekutána történelmileg hiteles zenére mindenki, nagy körbe állva kamatoztathatta a frissen tanultakat.

 

A délután hátralevő részében padlótégla festése következett, melyhez inspirációul szolgált a múzeum kiállításában található eredeti darabok is.

 

1.4. Csütörtök 2024.07.04.

Csütörtökön a kirándulás következett. Visegrádra, a Királyi Palotába tettünk látogatást, ahol érkezésünk után Visegrádi Mátyás Király Múzeum két kollégája fogadott, akik körbevezettek minket a Palotában. A különféle fegyverzetekről és páncélokról hallhattunk előadást, minek utána lehetőség volt kézbe ragadni a kardokat, felpróbálni a lábvédőt. A teremből távozás előtt pedig mindenkinek meg kellett próbálnia kifeszíteni egy számszeríjat, mely ugyan sokaknak nehézséget okozott, de egyáltalában nem szegte kedvét a csapatnak.

 

A híres Herkules-kút megcsodálása után pedig egy berendezett Zsigmond-kori királyi szobába nyerhettünk betekintést, s vezetőink jóindulatából be is ülhettünk a kiállításba. A gyerekek ily módon további udvari öltözékeket próbálhattak fel, s még egy nyúlszőrből készült ruhadarabot is kézbe foghattak. A palota többi helyiségét is meglátogattuk, miközben az udvari mindennapokra vonatkozó információkat hallhattak a gyerekek. Túránk végeztével, búcsúzóul még egy dalt is előadtak nekünk a Palota munkatársai. Már nem maradt sok hátra a napból, mire visszaérkeztünk Vácra a kirándulásról, így a fennmaradó időben mesét nézhettek a táborozók.

 

1.5. Péntek 2024.07.05.

Pénteken a testmozgásé volt a szerep, a táborozók kezdetben a tematikus játékok szerint, majd szabadon, csapatokra bontva játszottak a múzeum udvarán. Aki elfáradt, még készíthetett virágprést is a közelgő, s a tábort lezáró kiállításra. Akik árnyékban kívántak maradni, kirakókkal foglalatoskodhattak, amiből csak hamar verseny alakult ki, hogy kinek sikerül hamarább összeállítania a kirakókat.

 

A szabad játék után következett a régészkedés. Kis Bernadett elmesélte a táborozóknak egy ásatás menetét és megmutatta a nekik, hogy milyen eszközökkel és hogyan dolgoznak a régészek. Ezután természetesen a táborozók maguk is kipróbálhatták a hallottakat, s az előkészített kertrészből rengeteg őskori cserépedénydarab, lópatkó és egyéb leletek kerültek elő, egy teljes csontvázról nem is szólva, melynek feltárásába rengeteg energiát fektetett a csapat.

 

A tábort lezáró kiállításra érkező szülőket s a táborozókat egyaránt reneszánsz zenei előadás fogadta a múzeum kiállítóterében, ahol a korabeli hangszerekkel és történetükkel ismerkedhetett meg a hallgatóság. Ezután már csak a tábort záró kiállítás maradt hátra, melyen a táborozók hét során készült alkotásait csodálhatták meg a szülők. A kiállítás részét képezte a hét programjaiból készült fotókból egy válogatás, így a gyerekek el tudtak dicsekedni szüleiknek, hogy mikben vettek részt, miket láttak – így jóízű beszélgetések közepett ért a végéhez a tábor.

2. Legyél te is régész napközis tábor

2024. július 15. és 19. között került megszervezésre a Legyél te is régész napközis tábor a Váci Tragor Ignác Múzeum „Elefántos” Kék Házában. A tábor célkitűzése volt, hogy a régészet iránt érdeklődő – főként felsős gyermekek – a foglalkozások és a kirándulások révén közelebb kerüljenek a régészethez, megismerjék, hogy mikből áll a régészek munkája. Emellett a leletek azonosítását, csoportosítását és azok kezelését is megismerhették a táborozók. A tábor nagy része a Múzeum kiállítóterében zajlott, melyben az aktuális kiállítás, A reneszánsz sárkány éve tekinthető meg, ami sokrétű anyaga révén a „földhöz ragadt tudomány” szemléltetésének eszközeként és kreatív játékok tárgyaként egyaránt hozzájárultak a tábor foglalkozásainak színesebbé tételéhez. Ezek mellett a foglalkozások jelentős része a Kék Ház hátsó udvarában valósult meg. Emellett két tábori napon kirándultak a résztvevők, hogy a régészkedéshez kapcsolódó emblematikus helyek révén testközelbe kerülhessenek a táborozók a tábor tematikájával. Örömünkre szolgált, hogy a táborozók mind lelkesedtek a régészet iránt, többek történelmi érdeklődéssel vagy fémkeresős tapasztalattal érkeztek hozzánk.

2.1. Hétfő 2024.07.15.

A hétfői nap a múzeum Zrínyi utca 41.a alatt található épületében kezdődött, ahol is Kóka István gyűjteménykezelő és ásatási technikus fogadta a táborozókat, s előadása révén betekintést kaphattunk a restaurátorok munkájába, a leletek útjába az ásatástól egészen a raktározásig vagy a múzeum vitrinjéig.

Ezután átmentünk Orlik Edit fotós irodájába, ahol a táborozókat két beállítás várta, kis- és nagyméretű leleteknek a befotózására. Miután a fényképezés alapjairól és a megvilágítás fontosságairól, abban rejlő lehetőségekről hallhattak a gyerekek, az erre jelentkezők kézbe vehették Edit fényképezőgépét, s kedvükre készíthették a cserépedényekről vagy – egy másik asztalnál – érmékről, s egyéb kisméretű tárgyakról a dokumentációkat. Nem egy táborozó, készülvén erre a programra, behozta saját leleteit, amikről aztán hasonlóképp fotódokumentáció született.

A Váci Juhász Gyula Általános Iskolában elfogyasztott ebéd, fagyizás és játszóterezés után a táborozókat Tábori Katalin fazekas, Az Agyagos kezek foglalkozások tanfolyamvezetője várta. A foglalkozás által a gyerekek betekintést nyerhettek a régészek leleteinek „bölcsőjébe”, amennyiben a délelőtt során megtekintett cserép töredékek a fazekas foglalkozáson megtapasztaltakhoz hasonlóan jöhettek létre egykoron. Bemelegítésképp marokedények készültek, majd a fazekas korong segítségével szabályos edények, tálak is. Aki még a nap vége felé is érzett magában alkotó kedvet, azok például dobókockákon vagy gyík figurán dolgoztak.

2.2. Kedd 2024.07.16.

Kedden a csapat nagy kiránduláson vett részt. A kiránduláshoz terepjáróval csatlakozott Fekete László régész és Kóka István, akik a túra biztonságos lebonyolítása mellett a hőségre való tekintettel a csapat víz utánpótlásáról is gondoskodtak. A csapatot Németh Ádám, múzeumpedagógus vezette. Magyarkútra vonattal érkeztek a táborozók, s a tulajdonképpeni túra innét vette kezdetét, egészen a várig. Délig a csapat körül is nézett a várban, s az előre csomagolt ebéd elfogyasztása után, vonatra szállva folytatódott a túra, a csöpögő eső sem szegte a csapat kedvét, lelkesedését. Túránk második állomása Drégelypalánk volt, ahol a Szondi központba látogattunk el, s a gyerekek két filmet megtekintve Szondi Györgyről és Drégely váráról tudhattak meg többet. A régészeti kiállítás megtekintése után nem maradt más hátra, mint visszatérni a tábor „bázisára”, a Kék Házba. A csapat elfáradva ugyan, de lelkesen vágott bele a visszaútba.

2.3. Szerda 2024.07.17.

Szerdán, a tízórai elfogyasztása után Kis Bernadett, múzeumpedagógus, régész, váci helyismereti sétára invitálta a gyerekeket. Ennek kiindulópontja a főtéren található Szent Mihály altemplom feltárásáról szóló, földalatti kiállítótér volt, amelynek anyagát Bernadett részletesen bemutatta a táborozóknak, akik első kézből származó információkkal gazdagodtak, hiszen Bernadett egyike volt a templomot feltáró régészeknek. Ezt követően a váci vár egykori helyéhez látogattunk el, amely sorsáról is hallhattunk. A délelőtti programokat egy dunaparti játszóterezés koronázta.

Az ebéd után sátorral lefedve fogadta a táborozókat a mini régészkedésre előkészített terep. Itt Bernadett a terepmunka konkrétumairól mesélt a gyerekeknek, akik csak hamar kézhez is kapták a feltáráshoz szükséges eszközöket, így meg is kezdődhetett az ásatás. Az ásatás fénypontjaként előkerült egy csontváz, melyet a csapat el is nevezett – kis szavazás után – Endrének, a megtalálás napjából következően. A nagy meleg miatt bevonult a csapat kis szünetre, ahol Bernadett Sziszüphosz történetét olvasta fel a pihenőknek. A nap végéig még kis ideig kimentek a gyerekek az ásatáshoz, hogy milliméterpapírra vázlatot készítsenek Endre pontos elhelyezkedéséről, ami rajzokat idő szűkében félretettek péntekig, hogy akkor befejezhessék.

2.4. Csütörtök 2024.07.18.

Csütörtökön a társaság újfent kirándulásra készülődött reggel. A vonatra várva Németh Ádám bűvész mutatványokkal és azok történetével ragadta meg a gyerekek figyelmét, így az utazás sem telt eseménytelenül. A vonatút és a komp után meg is érkeztünk a Visegrádi Királyi Palotához, ahol a Múzeum munkatársai fogadtak minket, s csak ott, helyben értesültünk róla, hogy lehetőségünk nyílik a Palota melletti ferences templomnál folyó ásatás megtekintésére. Ehhez a régészek különös óvatosságot kértek a gyerekektől, akik ennek megfelelve, igen higgadtan néztek körül az ásatás területén, s a legfrissebben előkerült leleteket is megtekinthették, amihez a régészek hozzáfűzhették gondolataikat, illetve körvonalazták a táborozók számára, hogy milyen jelentőségűek lehetnek az előkerült tárgyak.

Ezután a Palotának számos termébe nyerhettek a gyerekek betekintést. Először is számos fegyverrel és páncélzattal ismerkedhettek meg, melyeket – az ismertetésük után – kézhez kaptak, illetve a páncélzatot is felpróbálhatták a vállalkozó szelleműek. Aztán a teremből csak úgy távozhattak, ha előtte megpróbálták felhúzni a számszeríjat. E kihívásnak mindenki nagy lelkesedéssel kísérelt eleget tenni. Eztán a híres Herkules-kutat tekintettük meg, majd – kis pihenés után – a Zsigmond-kori hálószobában helyet foglalhattunk a berendezett térben, ahol a palota béli mindennapokról, életkörülményekről és életvitelről tudhattunk meg többet. S itt is számos ruhadarabot lehetett felpróbálni, illetve helyet foglalni az ágyon. Idő szűkében azonban vissza kellett térjünk váci bázisunkra, s hamarosan a nap is a végéhez érkezett.

2.4. Péntek 2024.07.19.

A pénteki nap a váci múmiák megtekintésével kezdődött. Bernadett, mielőtt a múmiákhoz lenéztünk volna, felvázolta azok állapotát (szóba került az is, hogy milyen körülmények között és miért jöhetnek létre emberi beavatkozás nélkül múmiák), illetve – a Memento mori kiállítását felhasználva – bemutatta a gyerekek számára a múmiák életét, s hogy milyenek lehettek a mindennapok a 18. századi Vácon. Az élők birodalmának ismertetése után leereszkedtünk a „holtak birodalmába”, ahol az eredeti, díszes koporsók után a mindenki érdeklődésének középpontjában levő múmiákat láthatták meg a táborozók. Alig lehetett őket a következő programmal elszakítani a „holtak birodalmától”, oly ihletett állapotba kerültek, hogy a vendégkönyvben is számos rajzot s üzenetet hagytak.

Miután a Kék Ház udvarába visszatértünk, a gyerekek két foglalkozás közül választhattak: a csapat egyik fele – akik között ketten maguk is hoztak fémkeresőt – a múzeum udvarában a meghívott vendégünk felügyelete alatt neki is álltak a fémtárgyak megkeresésének. A csapat másik fele a szerdán feltárt Endre rajzát folytatták, illetve cserépedény leleteket tisztíthattak, melyet igen gondosan valósítottak meg.

Az ebédről visszatérve nem kellett sokat várni rá, hogy a tábort záró program is elkezdődjék. Vendégelőadóink a vonós és fúvós hangszerek evolúcióját mutatták be: számos reneszánsz és barokk hangszert láthattak és hallhattak a táborozók. Végül, a nap lezárásához közeledve, megérkeztek a szülők még épp időben, s még bele-belehallgathattak a hangszerekről szóló előadásba. A szülőkkel kialakult beszélgetések, s a gyerekek beszámolói tanúsították számunkra is, hogy egy érdeklődő, s sok szép emlékkel gazdagodó csapatot fogadhattunk a tábor keretei között.

 

3. Összegzés:

A két tábor legfontosabb tanulsága, hogy a múzeum kapcsolati és érdekkörében bármilyen komplexitású pedagógiai program megvalósítható, és a múzeum gyűjteménye, s a benne rejlő munkatársi tőke igen nagy teljesítményre képes. A pályázat keretében nyújtott támogatás lehetővé tette, hogy maximálsan kihasználjuk ezeket az erőforrásokat. Reméljük, máskor s nyílik alkalmunk ilyen léptékű programok megvalósítására.




Mellékelt képek:

A Tragor Ignác Múzeum honlapja • Grafikai tervezés: Arcus Stúdió • Webfejlesztés: DunaWeb Kft.
A weblap Várady Róbert: Cyber térben (2008) című festménye felhasználásával készült.