2024. április 26., péntek   Ervin napja

Intézményünk a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával restauráltatott egy ismeretlen 18. századi festőnek tulajdonított barokk festményt. A restaurálás után kiderült, hogy a kép cca. száz évvel korábban készült, nem barokk, hanem manierista stílusban, továbbá a szerző is - Giovanni Lanfranco (Parma, 1582. január 26. - Róma, 1647. november 30.) meghatározható.

Ltsz. 52.206.1. Giovanni Lanfranco: Madonna gyermekével és Szent Domonkossal, 17. sz. első fele, olaj, vászon, 100x72,5 cm

A festményt az új állandó kiállításban helyeztük el, mivel Szent Domonkost ábrázolja, amint a Madonnától és a gyermek Jézustól átveszi a rózsafüzért. A manierista emblematika szerint értelmezhető kép bal szélén Szent Domonkos ártatlan lelkeket (két csuklyás alakot) ajánl a Madonna oltalmába, míg a kép előterében látható fekete-fehér foltos kutya a domonkos rendet jelképezi. A kutya szájában látható égő fáklya Domonkos édesanyának álmára utal.

A festményt Szentgyörgyi Edit, a Magyar Nemzeti Galéria nyugalmazott főrestaurátora állította helyre.