2024. április 30., kedd   Katalin és Kitti napja

A Tragor Ignác Múzeum szeretettel vár minden érdeklődőt 2024. április 26-án, pénteken 14 órától egy izgalmas, a hazai reneszánsz kor érdekességeit bemutató konferenciára! Központi témák: Mátyás király uralkodása, a magyarországi reneszánsz és a korabeli Vác szerepe új megvilágításban. Az előadók a Bölcsészettudományi Kutatóközpont Történettudományi Intézet munkatársai.

Ingyenes program.

Időpont: 2024. április 26. 14.00-17.00
Helyszín: TIM Pannónia Ház

14.00 – 14.20

Köszöntőt mond: Matkovich Ilona, Vác város polgármestere

Bevezetőt mond: Tringli István

14.20 – 14.45

Horváth Richárd: Jelenetek egy házasságból – Mátyás király és Beatrix

14.45 – 15.10

Pálosfalvi Tamás: Atyai barátból ellenség – Mátyás király és Vitéz János kapcsolata

15.10 – 15.35

Kérdések, szünet

15.35 – 16.00

Neumann Tibor: Járt-e Mátyás király fia, Corvin János Vácon?

16.00 – 16.25

Csukovits Enikő: Tudhatott-e Bátori Miklós a kor földrajzi felfedezéseiről? A humanisták geográfiai ismeretei Mátyás udvarában

16.25 – 16.50

Kérdések, összegzés

Galeotto Marzio Bátori Miklós váci püspökről írt, sokat idézett sorai az ideális humanista képét állítják elénk:

Az ő házában állandóan előadnak valamit, vagy tanulnak, vagy énekelnek lant kíséretével, vagy tisztes társalgás járja: nem ismerik a gyűlölködést, gyávaságot, időpocsékolást. A gyakori séta a várból ki a kertekbe, melyeket ő ültetett, és ő ékített halastavakkal, majd vissza a kertekből föl a várba, mindig derék emberekkel való beszélgetéssel, könyvek társaságában telik, az utat szinte észre sem lehet venni a viták hevében. Néhanapján a püspök kikocsizik, hogy felkeresse a szép, napsütötte, szőlőkkel és gyümölcsfákkal beültetett dombok koszorúját; ez sem esik meg olvasás és vita nélkül, és jólesik azt hinnem, hogy Bacchusnak e virágzó halmain ott lakoznak Minerva és a múzsák.”

A kor forrásai szerint az ideális humanista művelt és olvasott, pompás épületeket emel, lelkesedik a tudományokért, lakomái pedig derék emberekkel való beszélgetéssel, könyvek társaságában telnek. A humanizmus egyszerre volt műveltség és életforma, e szerint igyekezett élni a király és udvarának számos tagja, elsősorban a főpapok. A konferencia előadásai egyszerre villantják fel ezt az ideálképet, és igyekeznek bepillantást nyújtani az ideálkép mögé. Milyen befolyással rendelkezett Beatrix királyné? Milyen volt egy törvénytelen fiú helyzete az udvarban? Tényleg megütötte Mátyás király az esztergomi érseket? Mire lehetett használni a humanista ismereteket a gyakorlatban?

***

A rendezvény előadói a HUN-REN Bölcsészettudományi Kutatóközpont Történettudományi Intézetének munkatársai. Az előadások elkészítéséhez szükséges kutatásokat A Magyar Királyság uralkodóházai (1000-1526) című, K 143424 számú NKFIH-OTKA kutatási témapályázat támogatta.