2019. május 24., péntek   Eszter és Eliza napja

Pannónia Ház Kiállítóhely (Vác, Köztársaság út 19.)
GPS: 47° 46' 37.9" N, 19° 7' 40.5" E

A Pannónia Ház kiállítása az európai öntöttvas művesség remekeit tárja a látogatók elé, két jelentős öntöttvas gyűjtemény bemutatásával.

Berczelly Attila több, mint 400 tárgyat tartalmazó gyűjteményét 2007-ben vásárolta meg Vác városa a magángyűjtőtől. Az anyag, mely korábban Berczelly váci otthonában, majd Zebegényben és Kehidakustányban is látható volt, német, cseh, osztrák, orosz és magyar öntödék műremekeit tartalmazza, többségük az 1850-1950 közötti időszakban készült. A tárgyak között kisplasztikák, dísztálak és különböző díszített használati tárgyak (tükör- és képtartók, tintatartók, hamutálak stb.), lakásfelszerelési tárgyak (falikarok, törölközőtartók, virágállványok, kályhák, kályhalapok, stb.), továbbá sírlapok, sírkeresztek és korpuszok fordulnak elő. A gyűjtemény tehát – az építészeti öntvények kivételével – a nem ipari öntöttvas kisöntvények szinte teljes termékskáláját reprezentálja.

Szintén itt kerül bemutatásra a gyenesdiási „kályhadoktor,” Vaszkó Ernő korábbi magángyűjteménye is, mely 2015 óta a Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeumhoz tartozó Ganz Ábrahám Öntödei Gyűjteményt gyarapítja. A főként nagyméretű, díszes öntöttvas kályhákat bemutató kiállítás anyaga túlnyomó részt a történelmi Magyarország területén működő öntödék terméke, melyekkel még teljesebb képet alkothatunk a 19. századi öntöttvas művességről.

Mellékelt képek: