A váci Főtéren lévő Fehérek temploma kriptájából kikerült lelet-együttes az 1990-es évek egyik legnagyobb hazai tudományos szenzációja volt. A leletanyagból rendezett kiállítás nagy látogatottságnak örvend, mind a hazai, mind a külföldi látogatók körében. A kiállítás azonban a gazdag anyagnak csak egy szűk keresztmetszetét mutatja be.
A Memento Mori kiállításhoz kapcsolódó, részben a domonkos kripta anyagára alapozott új állandó kiállításunk döntően a török hódoltságot követően újratelepülő, multikulturális város életét mutatja be. A kriptaleletekből rendezett tárlatot is befogadó 18. századi főtéri polgárházban kialakított térben létrejött egy korszerű várostörténeti bemutató.
A kiállítás a török utáni újratelepítéstől a 18. századi társadalom és intézményrendszer kialakulásáig, a barokk város megépüléséig, felvirágzásáig mutatja be a település történetét - nem elsősorban az eseménytörténetre, hanem a társadalomra, az életmódra koncentráló módon.
A kiállítás számos olyan tárgyat, együttest mutat be, amely még soha nem került a nagyközönség elé. Ilyen például egy több generációs 18. századi váci fazekasműhely hatalmas anyagának forma- és motívumkincse, néhány közelmúltban restaurált történeti műtárgy, és a kriptaleletek közül is bekerül számos még ismeretlen darab. A 18. századi várostörténetet bemutató fejezetet átszövi a domonkosok kriptájába temetett váci polgárok tárgyi- és dokumentum anyaga, életük, tevékenységük felvillantása. A város életét a domonkos kriptába eltemetett polgárai példáján, életutakon, sorsokon átszűrve mutatjuk be.
Kiállításunk kaput nyit Vác múltjának egyik legfontosabb időszakára.