2024. április 19., péntek   Emma napja

Idén szeptember 20-21-ére eső hétvégén kerülnek megrendezésre a Kulturális Örökség Napjai. Múzeumunk a programsorozat keretében speciális tematikájú sétával kedveskedik Önöknek, melynek vezérgondolata az emlékezés.

Séta indulási ideje: szeptember 20. (szombat) 10:00
Séta időtartama: 1 óra
Találkozó helyszíne: 2600, Vác Március 15. tér 19. (a Memento Mori Kiállítóhely épülete előtt)
A sétán való részvétel ingyenes!

Vác háromszög alakú barokk főtere a városközpont szerepét tölti be. A háromszög egyik oldalán futott végig a főút, így a városba érkező, vagy azon csak keresztül utazó nem kerülhette ki. Ide torkollt be a vasútállomást a városközponttal összekötő Széchenyi utca. A tér fogta közre a városháza, a Siketnéma Intézet, Takarékpénztár, éttermek, boltok, szállodák sorát, itt állt a plébániatemplom szerepét is betöltő Fehérek temploma. A Főtér adott otthont a hetipiacoknak, nagygyűléseknek. Kommunikációs szerepe, jelentősége eleve biztosíthatta a téren felállított emlékművek közönségre gyakorolt propagandahatásának hatékonyságát. Fotókkal, korabeli ábrázolásokkal kísért séta, mely során a Főtér három történeti korszakát idézzük meg azok jellegzetes emlékműveivel - Millenniumi emlékmű, I. világháborús emlékmű, Szovjet hősi emlékmű - melyek közül napjainkra már egyik sem található meg. A séta különleges aktualitása, hogy az elbontott I. világháborús emlékmű újraállítását évek óta fokozott érdeklődés és polémia övezi a városban.