2024. április 23., kedd   Béla napja

A Szent Jobb országjárása 1938-1942 c. könyv bemutatója
2023. június 16. 17:00 - 2023. június 16. Események
A könyvbemutatón Forró Katalin történész beszélget Mészáros Balázs történésszel, a kötet szerkesztőjével június 16-án, pénteken 17.00 órakor.
Helyszín: Memento Mori & Ars Memorandi Kiállítóhely nagyterme/Vác, Március 15. tér 19.

1938-ban a Szent István-év keretében szervezték meg a Szent Jobb országjárását, amely jelentősen különbözött az akkor már több mint 150 éves múltra visszatekintő augusztus 20-i Szent Jobb-körmenettől. Egyrészt földrajzi kiterjedésében, hiszen a szervezők minden jelentősebb településre el akarták juttatni az ereklyét, és ehhez hasonló országjárás korábban nem volt. Másrészt technikai kivitelezésében, hiszen az ereklyét egy díszes vasúti kocsiban, vagyis vasúton vitték városról városra, ahol sok esetben automobillal szállították tovább. A szertartások, ünnepi beszédek hangját megafonok erősítették fel, és a kialakított díszemelvények éjszakai megvilágításához neonfényt használtak. Az országjárás ugyanis nem csupán vallási ünnep volt, hanem a keresztény konzervatív Magyarország programját hirdető tömegrendezvény. A minta annyira sikeres volt, hogy egy évvel később a Szent Jobbot elvitték a visszacsatolt felvidéki és kárpátaljai területekre, majd 1942-ben az észak-erdélyi Nagyváradra is.

A történelmet és az aktuális politikai programot összekapcsoló, a hagyományokra támaszkodó, de a modernitás vívmányait eszközként használó programokról nemcsak feljegyzések, brosúrák, az országos és helyi sajtó beszámolói adnak hírt, hanem nagyszámú fénykép is. A hivatalos fotóriporterek mellett helyi fényképezők – profik és amatőrök –készültek rá, hogy az eseményeket megörökítsék. Képeik a második világháború után évtizedekre feledésbe merültek, egy részük valószínűleg el is veszett. A kötet a ma még fellelhető felvételek közül nyújt válogatást, felidézve ennek a különleges és ellentmondásos eseménysorozatnak a hangulatát.