2024. április 23., kedd   Béla napja


Minden kedves érdeklődőt várunk a Múzeumok Őszi Fesztiválja keretében a „Múmiavilág” című ismeretterjesztő előadásra október 17-én. „Múmiavilág” – amit a múmiákról, a világ múmiáiról tudhatunk, különös tekintettel a váci Domonkos templom kriptájába betemetettekre…
Pap Ildikó antropológus, a Magyar Természettudományi Múzeum Embertani Tárának vezetője tart előadást 2014. október 17-én, 16 órai kezdettel, a Tragor Ignác Múzeum főtéri helyiségében (Memento Mori pénztár, Vác, Március 15. tér. 19.) a múmiák kutatásáról. A részvétel ingyenes.

1994-1995-ben vált ismertté Vácon a Domonkos templom kriptája, annak lelet-együttese, melyről Memento Mori kiállításunk ad képet. A kriptába fektetett halottak természetes úton konzerválódtak, melyet a kripta egyedülálló mikroklímája és a temetkezés módja tett lehetővé.

A váci lelet-együttes tudományos vizsgálata antropológusok, néprajzkutatók, patológusok, radiológusok, mikrobiológusok, igazságügyi orvosok közreműködésével - a kegyeleti szempontok messzemenő figyelembevételével – történik. A lelet-együttes tudományos értékét növeli, hogy a belső szervek nagyrészt épségben megőrződtek, ami lehetővé teszi a testek sokoldalú természettudományos vizsgálatát. A tudományos kutatások eredményeiből, mintha egy mozaik darabkáit illesztenénk össze - rekonstruálhatók a 150-250 évvel ezelőtti város lakóinak biológiai jellemzői: a megélt életkor, az átélt sérülések és betegségek, a táplálkozási szokások, az életmód, a rokoni és szociális kapcsolatok, az arcvonások. A leletek vizsgálata elősegítheti különböző betegségek és azok kialakulásának kutatását.

A nemzetközi együttműködésben zajló kutatások segítségével a legújabb technikák alkalmazására, többek között DNS vizsgálatokra is sor került. Ennek keretében elsősorban a TBC baktériumának a DNS-ét kutatták a szakértők.


A Tragor Ignác Múzeum honlapja • Grafikai tervezés: Arcus Stúdió • Webfejlesztés: DunaWeb Kft.
A weblap Várady Róbert: Cyber térben (2008) című festménye felhasználásával készült.