2024. szeptember 9., hétfő   Ádám napja


Memento Mori kiállítóhelyünkön megvásárolható a múzeum új kiadványa, a váci domonkos kriptából előkerült valamennyi koporsót bemutató kötet.

A Tragor Ignác Múzeum legféltettebb kincsei közé tartoznak a váci domonkos templom 18. századi kriptájából származó leletek.

 

Bár az elmúlt években több résztanulmány jelent meg, a Múzeum máig adós a múzeumban őrzött tárgyi leletek (koporsók, szakrális mellékletek, viseletek – mintegy 1800 különleges tárgy) részletes feldolgozásával.  A Tragor Ignác Múzeum munkatársai az adósság ledolgozását a közelmúltban megkezdték. Elsőként Csukovits Anita  munkája készült el, az egyik jól elkülöníthető, különleges, emiatt nagy érdeklődésre számot tartó tárgycsoportról, a barokk koporsókról, Halper János színes műtárgyfotóival gazdagon illusztrálva, A váci domonkos kripta koporsói címmel.

A váci anyagot tételes katalógus formájában részletesen ismertető, elemző és nemzetközi, elsősorban Közép-európai kontextusba helyező, 270 oldalas (42 oldal tanulmány, 8 oldal angol rezümé, 220 oldal katalógus) kiadvány emellett bemutatja a koporsós temetkezés történetét is, egészen a 19. század elejéig. A szerző külön fejezetet szentel a tárgytípushoz kapcsolódó színszimbolikának, elemzi a koporsómotívumokat és szimbólumokat, a korabeli nyelvhasználatot és helyesírást, de kitér a készítés és használat társadalmi összefüggéseire is.  A katalógusban, gazdag fotóanyaggal részletesen bemutatásra kerül valamennyi, a feltáráskor előkerült koporsó, elkészült a feliratok rövidítéseinek feloldása, latinról és németről magyarra fordításuk is, mely számos új információval szolgálhat az érdeklődők és a kutatók számára. A kötet másik érdekessége, hogy Balogh Lajos botanikus közreműködésével meghatározásra kerültek a koporsókra festett korabeli virágok, mely a barokk kertkultúra iránt érdeklődőknek is számos adalékkal szolgálhat.


Mellékelt képek:

A Tragor Ignác Múzeum honlapja • Grafikai tervezés: Arcus Stúdió • Webfejlesztés: DunaWeb Kft.
A weblap Várady Róbert: Cyber térben (2008) című festménye felhasználásával készült.