2024. április 24., szerda   György napja

Szomorú szívvel értesültünk róla, hogy Dr. Torma István régész 2018. május 14-én, hétfőn hajnalban eltávozott az élők sorából.

Dr. Torma István 1964-től mindvégig a Magyar Tudományos Akadémia Régészeti Intézetének munkatársa volt, ugyanakkor szakmai tevékenysége ezer szállal kötötte városunkhoz, illetve a váci múzeumhoz. Vezetése alatt született meg többek között régiónk régészetének nélkülözhetetlen alapműve, a Magyarország Régészeti Topográfiájának 9. kötete, melyet még évtizedeken át meghatározó műként forgatnak majd az eljövendő régészgenerációk. Hosszú éveken át a Váci Múzeum Egyesület elnöki tisztét is betöltötte.

Váctól, és a múzeumtól nyugdíjazása után sem szakadt el, s amíg egészségi állapota engedte, heti rendszerességgel látogatott minket, rengeteg segítséget, útmutatást nyújtva számunkra. Jelenlétével számos alkalommal megtisztelte programjainkat, kiállításaink megnyitóit.

Torma István halála nem csak szakmai szempontból óriási veszteség. Mindig barátságos, mosolygós, segítőkész személyiségével pillanatok alatt belopta magát az ember szívébe. Élete mind szakmailag, mind emberileg követendő példaként áll előttünk.

Torma István 77 éves volt. A Tragor Ignác Múzeum munkatársai nevében búcsúzunk tőle: nyugodj békében Pista bácsi!