2017. szeptember 20., szerda   Friderika napja

A Hincz-életmű egyes állomásainak meghatározására kísérletet tevő új kiállítás nyílik a Múzeum Pannónia Ház Kiállítóhelyén.

A váci Tragor Ignác Múzeum tisztelettel meghívja Önt és kedves családját, barátait az

Az ezerarcú művész – válogatás a Hincz Gyula hagyatékból

című időszaki kiállításának megnyitójára

2017. szeptember 14-én, csütörtökön 18 órára

a Pannónia Ház Kiállítóhelyre

(Vác, Köztársaság út 19.)

A vendégeket köszönti: Forró Katalin, a Tragor Ignác Múzeum igazgatója

A kiállítást megnyitja: dr. Beke Zsófia, művészettörténész

Hincz Gyula a 20. századi magyar művészet egyik legsokoldalúbb és legtermékenyebb, országosan és nemzetközileg is elismert szereplője volt. Külföldi tanulmányutait leszámítva Budapesten élt és dolgozott, a váci Tanáccsal kötött megállapodása értelmében azonban végül Vácott nyílt gyűjteményes kiállítása 1983 áprilisában. Az anyag először a Lőwy Sándor (mai Káptalan) utcában, a régi könyvtár felújított épületében volt megtekinthető, 2010 óta pedig a Pannónia Házban, utóbbi 2016 októbere óta tartozik a Tragor Ignác Múzeumhoz. A rendkívül gazdag – olaj, vászon képet, akvarellt, egyedi és sokszorosított grafikát, könyvillusztrációt és ezekhez készített vázlatot, kerámiát, kisplasztikát és szobrot tartalmazó – gyűjtemény a művész 1986-ban bekövetkezett halálát követően – örököseinek köszönhetően – jelentősen bővült, ma közel 1700 tételt számlál.

Az ezerarcú művész – válogatás a Hincz Gyula hagyatékból címet viselő kiállítás az életmű egyes állomásainak meghatározására tesz kísérletet, végig vezetve a látogatót a korai, 20-as évek végén készült, konstruktív-szürrealista tempera képeken, a 40-es évek Picassós korszakán, az erdélyi ösztöndíjas időszak alatt készült természetábrázolásain, az 50-es évek szocreál képein, végül bemutatva a 60-as évektől egészen haláláig tartó utolsó és egyben leggazdagabb korszakán, melynek fókuszában a vibráló színekkel és kavargó, absztrakt formákkal való kísérletezés állt. A Pannónia Ház emeleti kiállítóterében helyet kapnak Hincz kisplasztikái is, az épület folyosóin pedig a művész grafikai munkáiból látható egy szerény válogatás.

A kiállítás a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával jött létre.

Fenntartónk: Vác Város Önkormányzata

A képeket válogatta: Dudás Barbara és Papp László

Minden érdeklődőt örömmel várunk!

Térkép Eseménytár Partnerek Hírlevél
<< 2017 Szeptember >>