2024. április 25., csütörtök   Márk napja

A Régészet Napja alkalmából május 27-én, szombaton 10-15 óra között változatos programokkal várjuk a régészet iránt érdeklődő kicsiket és nagyokat Vácon, a Március 15. téren.

Programok:

Tárlatvezetés a „Szülőföldünk ősidőkben” című vándorkiállításon

Helyszín: Szent Mihály Altemplom Kiállítóhely (Március 15. tér)

Találkozó: 10:00-kor a Szent Mihály Altemplom bejáratánál (Üvegtetős alépítmény a Főtéren)

A Tragor Ignác Múzeum 2017-ben új, időszaki vándorkiállítást rendezett a Váci járás tíz településén. A régészeti tematikájú tárlat a Vác Városi Önkormányzat és az Emberi Erőforrások Minisztériuma támogatásával jött létre. Az ismeretterjesztő, első sorban az általános iskolás korosztályt célzó kiállítás fókuszában régiónk történelme szerepel az őskortól egészen a középkor végével bezárólag. Az ismeretanyagot képekkel tarkított tablók, valamint a Vácról és a Váci járás településeiről előkerült, vitrinekben kiállított impozáns régészeti hagyaték segítségével kívánjuk bemutatni a látogatóknak!

Régészeti mini-ásatás és „játszóház”

Helyszín: Múzeumudvar (Március 15. tér 19.)

A Régészet Napjához kapcsolódóan hagyományosan ismét „mini-ásatást” rendezünk a Múzeumudvaron található homokozóban! A feltárás során bárki megismerkedhet a régészeti korú sírok kibontásának mikéntjével. Az ásatás mellett a résztvevő gyermekek kipróbálhatják a „Szülőföldünk ősidőkben” című kiállításunkhoz kapcsolódó egyedi múzeumpedagógiai játékokat is. Ezek segítségével az elmúlt korok embereinek életével, lakóhelyeikkel, viseletükkel, továbbá Múzeumunk kiemelkedő leleteivel ismerkedhetnek meg.

Helyszín: Görög Templom Kiállítóterem (Március 15. tér 19.)

Régészeti témájú ismeretterjesztő előadások!

1. 1. Sztereotípiák a régészettel, régészekkel kapcsolatban

Szinte sosem akad olyan terepi munka, ahol a régészek ne találkoznának olyan tévhitekkel, melyek erőteljesen rögzültek a közvélemény jelentős részének körében! Sosem maradhatnak el azok a kérdések, hogy „találtatok már valamit?”, „hol az arany?” vagy éppen „akkor most végleg leáll az építkezés?”. Az előadáson az e kérdések hátterében álló a tévhitekre hívjuk fel a figyelmet, valamint igyekszünk korrigálni őket!

1. 2. A Tragor Ignác Múzeum régészeti terepmunkáinak eredményei az elmúlt egy évben

Az előadás keretében a Látogatók megismerkedhetnek az elmúlt évben kutatott régészeti lelőhelyekkel, illetve az ezekről származó legimpozánsabb leletekkel! A bemutató során szót ejtünk az Ipolytölgyesen újonnan előkerült nyolcezer éves őskori településről, valamint a Vác belterületén azonosított régészeti jelenségekről, többek közt a Petőfi vagy a Tabán utcából!